Atrakcje Przesieki

Przesieka jest jedyną miejscowością w gminie Podgórzyn, która ma przejście graniczne. Zarówno piesi, narciarze jak i rowerzyści mogą bez przeszkód przekraczać granicę z Czech na Przełęczy Karkonowskiej. Piesze przejście między Przesieką, a Spindlerowym Młynem zostało otwarte w czerwcu 2002 roku. Należy jednak pamiętać, że turyści już dużo wcześniej mogli korzystać z tego trans-granicznego szlaku turystycznego. Ruch turystyczny został tu jednak na długie lata wstrzymany w stanie wojennym w 1981 roku.

Do głównych przyrodniczych atrakcji Przesieki należą :


  • Wodospad Podgórnej (547 m n.p.m) spływający kaskadami i przebijający się przez wąwóz spadający z urwiska skalnego z wysokości 10 metrów. Jest on głównym punktem wszystkich wycieczek podgórskimi szlakami turystycznymi. Woda spływa do kolistego basenu, który jest latem miejscem kąpieli. Śmiałków pływania dla których nie straszne są niskie temperatury, można tu spotkać także i zimą.
  • Kolejną atrakcją przyrodniczą jest Kamień Waloński, znajdujący się przy Złotym Widoku. Jest to blok granitowy o wysokości 2,5 metra pochodzący z czasów średniowiecza z wyraźnie wykutą postacią ludzką. Skała jest pozostałością po Walończykach z Zachodniej Europy, którzy w tym rejonie poszukiwali złota i szlachetnych kamieni.
  • Chybotek – to blok ważący ok. 7 ton, który jest tak doskonale zrównoważony, że daje się wprawić w ruch. Znajduje się on w pobliżu Kamienia Walońskiego.
  • Szwedzkie Skały – mają ok. 20 metrów i znajdują się, przy potoku Myji. Pomimo, że nie ma do nich wytyczonego szlaku turystycznego, są niewątpliwie warte odwiedzenia.
    Stawy Podgórzyńskie – znajdują się pomiędzy Przesieką, a Jelenią Górą. Założone zostały w Średniowieczu przez Cystersów z Cieplic w celach hodowlanych. Do dzisiaj są atrakcyjnym miejscem dla miłośników wędkarstwa. Z racji torfowego podłoża są ostoją licznego ptactwa błotnego.

    Atrakcyjność turystyczną Przesieki podkreślają bliskość tak znanych miejsc w Karkonoszach jak: Zamek Chojnik, Świątynia Wang w Karpaczu, czy Śnieżne Kotły. Krystalicznie czysta woda – nadająca się do picia, górskie powietrze, dzikość przyrody, bogata flora i fauna, to atuty, które przyciągają ludzi z dużych miast. Właśnie do tego zakątka Polski przyjeżdżają miłośnicy grzybobrania oraz zbieracze ziół z całej Europy. Panorama Jeleniogórska i Pasmo Karkonoszy słynie z przepięknych widoków, dlatego też artyści upodobali sobie to miejsce by organizować tu coroczne plenery malarski i fotograficzne