Ogólnie o Przesiece

Przesieka jest niedużą, liczącą niewiele ponad pół tysiąca mieszkańców miejscowością turystyczną, usytuowaną w samym centrum Karkonoszy. Ten największy masyw górski Sudetów powstał ze starych skał krystalicznych, łupków i granitów. Swój przepiękny krajobraz zawdzięczają epoce lodowcowej, kiedy to powstały kotły polodowcowe z jeziorami. Pozostawił po sobie ogromne rumowiska skalne, między innymi ten najwyższy - Śnieżkę liczącą 1602 m n.p.m. Góry urzekają niezwykłymi, granitowymi skałami o fantazyjnych kształtach oraz zachwycają grupami skalnymi, których w tym rejonie napotkamy około sto pięćdziesiąt. Najbardziej znane z nich to: „Końskie łby”, „Paciorki”, „Słonecznik”, „Pielgrzymy”. 

Czytaj więcej: Ogólnie o Przesiece

Historia Przesieki

Pierwsze wzmianki dotyczące wsi Przesieka pochodzą z 1387 roku. Związane jest to z przybyciem drwali z rejonu Pogórza, którzy trudnili się prawdopodobnie wyrębem lasu, kurzactwem, czyli wyrobem węgla drzewnego, oraz wytopem szkła. Wcześniej tereny te zamieszkiwane były przez Walończyków - poszukiwaczy minerałów z zachodniej Europy. Pozostawili oni po sobie w Przesiece ryty naskalne w kształcie krzyża, dłoni i ludzkiej postaci na tzw. Kamieniu Walońskim, który jest obecnie atrakcją dla turystów. Pierwsze informacje o gospodarstwach w Przesiece z 1618 roku.

Czytaj więcej: Historia Przesieki

Dojazd do Przesieki

Pomimo, że Przesieka nie leży bezpośrednio przy żadnym większym szlaku komunikacyjnym, dojazd do niej nie powinien sprawić większych problemów. Do wyboru jest kilka dogodnych połączeń, a wszystkie one łączą się z Jelenią Górą, która znajduje się zaledwie 10 km od Przesieki, dlatego też większość turystów zmierzających w tym kierunku niezależnie od środka transportu musi przez nią przejechać.

Czytaj więcej: Dojazd do Przesieki

Atrakcje Przesieki

Przesieka jest jedyną miejscowością w gminie Podgórzyn, która ma przejście graniczne. Zarówno piesi, narciarze jak i rowerzyści mogą bez przeszkód przekraczać granicę z Czech na Przełęczy Karkonowskiej. Piesze przejście między Przesieką, a Spindlerowym Młynem zostało otwarte w czerwcu 2002 roku. Należy jednak pamiętać, że turyści już dużo wcześniej mogli korzystać z tego trans-granicznego szlaku turystycznego. Ruch turystyczny został tu jednak na długie lata wstrzymany w stanie wojennym w 1981 roku.

Czytaj więcej: Atrakcje Przesieki