Ogólnie o Przesiece

Przesieka jest niedużą, liczącą niewiele ponad pół tysiąca mieszkańców miejscowością turystyczną, usytuowaną w samym centrum Karkonoszy. Ten największy masyw górski Sudetów powstał ze starych skał krystalicznych, łupków i granitów. Swój przepiękny krajobraz zawdzięczają epoce lodowcowej, kiedy to powstały kotły polodowcowe z jeziorami. Pozostawił po sobie ogromne rumowiska skalne, między innymi ten najwyższy - Śnieżkę liczącą 1602 m n.p.m. Góry urzekają niezwykłymi, granitowymi skałami o fantazyjnych kształtach oraz zachwycają grupami skalnymi, których w tym rejonie napotkamy około sto pięćdziesiąt. Najbardziej znane z nich to: „Końskie łby”, „Paciorki”, „Słonecznik”, „Pielgrzymy”.

Przesieka to malowniczo położona miejscowość wypoczynkowa o dużych walorach turystycznych. Rozciąga się na zboczach Złotego Widoku w widłach Doliny Czerwienia i Doliny Podgórnej na wysokości 480-650 m n.p.m., pomiędzy dwiema najbardziej znanymi w tym rejonie miejscowościami: Karpaczem i Szklarską Porębą. Jest doskonałym celem całorocznych wypraw. Latem przyciąga amatorów pieszych i rowerowych wycieczek, zimą narciarzy szukających spokojnych tras zjazdowych i biegowych. Zarówno początkujący jak i doświadczeni narciarze znajdą tu coś dla siebie. Nie rozrosła się co prawda tak jak sąsiadujące z nią: Karpacz i Szklarska Poręba, ale uważana jest za najpiękniej położoną wieś w środkowej części Karkonoszy.

Historia Przesieki

Przesieka jest jedyną miejscowością w gminie Podgórzyn, która ma przejście graniczne. Zarówno piesi, narciarze jak i rowerzyści mogą bez przeszkód przekraczać granicę z Czech na Przełęczy Karkonowskiej. Piesze przejście między Przesieką, a Spindlerowym Młynem zostało otwarte w czerwcu 2002 roku. Należy jednak pamiętać, że turyści już dużo wcześniej mogli korzystać z tego trans-granicznego szlaku turystycznego. Ruch turystyczny został tu jednak na długie lata wstrzymany w stanie wojennym w 1981 roku.

Atrakcje Przesieki

Do głównych przyrodniczych atrakcji Przesieki należą :

  • Wodospad Podgórnej (547 m n.p.m) spływający kaskadami i przebijający się przez wąwóz spadający z urwiska skalnego z wysokości 10 metrów. Jest on głównym punktem wszystkich wycieczek podgórskimi szlakami turystycznymi. Woda spływa do kolistego basenu, który jest latem miejscem kąpieli. Śmiałków pływania dla których nie straszne są niskie temperatury, można tu spotkać także i zimą.
  • Kolejną atrakcją przyrodniczą jest Kamień Waloński, znajdujący się przy Złotym Widoku. Jest to blok granitowy o wysokości 2,5 metra pochodzący z czasów średniowiecza z wyraźnie wykutą postacią ludzką. Skała jest pozostałością po Walończykach z Zachodniej Europy, którzy w tym rejonie poszukiwali złota i szlachetnych kamieni.
  • Chybotek – to blok ważący ok. 7 ton, który jest tak doskonale zrównoważony, że daje się wprawić w ruch. Znajduje się on w pobliżu Kamienia Walońskiego.
  • Szwedzkie Skały – mają ok. 20 metrów i znajdują się, przy potoku Myji. Pomimo, że nie ma do nich wytyczonego szlaku turystycznego, są niewątpliwie warte odwiedzenia.
  • Stawy Podgórzyńskie – znajdują się pomiędzy Przesieką, a Jelenią Górą. Założone zostały w Średniowieczu przez Cystersów z Cieplic w celach hodowlanych. Do dzisiaj są atrakcyjnym miejscem dla miłośników wędkarstwa. Z racji torfowego podłoża są ostoją licznego ptactwa błotnego.

Atrakcyjność turystyczną Przesieki podkreślają bliskość tak znanych miejsc w Karkonoszach jak: Zamek Chojnik, Świątynia Wang w Karpaczu, czy Śnieżne Kotły. Krystalicznie czysta woda – nadająca się do picia, górskie powietrze, dzikość przyrody, bogata flora i fauna, to atuty, które przyciągają ludzi z dużych miast. Właśnie do tego zakątka Polski przyjeżdżają miłośnicy grzybobrania oraz zbieracze ziół z całej Europy. Panorama Jeleniogórska i Pasmo Karkonoszy słynie z przepięknych widoków, dlatego też artyści upodobali sobie to miejsce by organizować tu coroczne plenery malarski i fotograficzne